14
Wrz

Cracovia Danza

W tym roku tradycyjny sobotni BAL o 20:00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach poprowadzi Balet Cracovia Danza.

Swoim występem Balet Cracovia Danza nawiązuje do „salonu krakowskiego”. Artyści zaprezentują jak tańcem bawiono się pod koniec XIX wieku w Krakowie. Warto pamiętać, że w tamtych czasach w salonach taniec miał wielkie znaczenie. Była to nie tylko ulubiona rozrywka mieszkańców miasta, ale też sposób na poznanie innych i pokazanie się z jak najlepszej strony.
Tancerze przedstawią najmodniejsze wówczas formy taneczne, które były programem obowiązkowym niemal każdego balu. W pierwszej części salonowej artyści wykonają m.in.: poloneza, polkę, kadryla czy kotylion (w choreografii Romany Agnel i Leszka Rembowskiego); w większości będą to tańce które są odtworzeniem autentycznych zapisów z traktatów. Nie przypadkowo artyści zatańczą głównie do muzyki Stanisława Moniuszki, którego 200-lecie urodzin świętuje przez ten rok cała Polska. W drugiej części, staropolskiej, zobaczymy najpiękniejsze polskie tańce, w tym m.in.: słynny wówczas taniec wesoły. Na finał nie zabraknie najsłynniejszego tańca Stanisława Moniuszki: mazura z opery „Halka”. Występy Baletu Cracovia Danza będą połączone z nauką tańców, które królowały na ówczesnych balach. Zapraszamy!

Balet Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, wybitną specjalistkę w zakresie tańców dawnych, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Balet od 2006 roku jest Miejską Instytucją Kultury. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych doskonałych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, pracowicie wykonanych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach, występował m.in. w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Centrum Kongresowym ICE, Narodowym Forum Muzyki czy Operze Margrabiów w Bayreuth. Występuje również poza Polską, przyczyniając się do promocji kraju i Krakowa. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię, Bułgarię, Stany Zjednoczone, Indie czy Koreę.

Strona Internetowa grupy Cracovia Danza: cracoviadanza.pl