15
Wrz

Gry bitewne

Gry bitewne osadzone w realiach historycznych to gry rozgrywane na makietach odwzorowujących teren starcia i wykorzystujące figurki mające reprezentować walczące armie. Ta forma gier wojennych łączy w sobie pasję modelarską i naukę historii. Gracze mają możliwość odtwarzania zarówno starć czy kampanii historycznych, jak również rozgrywania hipotetycznych bitew utrzymanych w realiach danej epoki, w zależności od tego jak zostały przygotowane scenariusze wprowadzające. Wszystko to odbywa się na dioramach odwzorowujących teren, z wykorzystaniem elementów nastawnych (przedstawiających różne elementy rzeźby terenu itp.). W odróżnieniu od modelarstwa redukcyjnego, nastawionego na maksymalny realizm odtwarzanego pojazdu, figury czy scen odtwarzanych na dioramie, w grach bitewnych większy nacisk położony jest na aspekt praktyczny. Niezależnie od tego modelarstwo jest nieodłącznym elementem hobby. Malowanie figurek czy tworzenie elementów makiet stanowi jego integralną część, a poziom ich wykonania technicznego oraz zgodność z realiami historycznymi są bardzo duże. Obcowanie z historią odbywa się na dwóch płaszczyznach: zarówno podczas malowania figurek i przygotowywania innych akcesoriów od strony modelarskiej, jak i podczas samej rozgrywki. Gry bitewne pozwalają graczowi sprawdzić się jako dowódcy i przenieść się w realia historyczne odległych epok, łącząc ze sobą dobrą zabawę i możliwość poznawania historii. Różnorodna jest również tematyka gier – obecnie istnieje wiele systemów przepisów nie tylko do odtwarzania bitew lądowych, ale również morskich i powietrznych. Więcej informacji na temat gier bitewnych znajdziecie na: wargaming.pl oraz strategie.net.pl i portal.strategie.net.pl.

Gry bitewne na tegorocznych Polach Chwały:

  • Turniej DBA (prosty system bitewny osadzony w realiach starożytności i średniowiecza) i podsumowanie tegorocznego sezonu Ogólnopolskiej Ligi DBA.
  • Turniej i pokazy systemu „Ogniem i Mieczem” (system bitewny osadzony w realiach XVII wieku).
  • Pokaz systemu bitewnego „Bogowie Wojny – Napoleon„.
  • Ponadto szereg otwartych pokazów i rozgrywek w różne systemy bitewne odwzorowujące poszczególne okresy historyczne, od starożytności po konflikty współczesne, w których uczestniczyć może każdy chętny, niezależnie od znajomości przepisów.
  • Stoiska firm produkujących figurki i akcesoria do gier bitewnych oraz wydających przepisy do gier.
  • Prezentacje i nauka malowania figurek.
  • Kontakt z organizatorami