Informacje dla grup rekonstrukcyjnych

Serdecznie witamy Was na Polach Chwały – to nasze, kolejne już, spotkanie z historią jako zabawą i historią jako pasją. Jest dla nas ważne, że będziecie tu z nami i dlatego zamieszczamy wszelkie niezbędne informacje, które powinny pomóc wszystkim osobom biorącym bądź chcącym wziąć udział w rekonstrukcjach historycznych organizowanych na naszej imprezie.

PUNKT INFORMACYJNY – w piątek znajduje się w Zespole Szkół położonym 100 metrów na północ od Zamku (tam gdzie organizowany jest darmowy nocleg – patrz niżej), w sobotę i w niedzielę w odpowiednio oznakowanej sali na parterze Zamku (wejście od dziedzińca). Tam należy zgłosić przybycie – otrzymacie dokładne informacje adresowane do Waszej grupy, mapy terenu, plan imprezy oraz w razie potrzeby przewodnika, który pomoże w kluczowych sprawach organizacyjnych w pierwszych minutach pobytu.

NOCLEG – istnieje możliwość bezpłatnego noclegu, na podłodze, w salach szkolnych pobliskiego Zespołu Szkół (100 metrów na północ od Zamku). Prosimy o wcześniejszą informację o liczbie potrzebnych miejsc noclegowych na adres kontakt@polachwaly.pl. Zapewniamy wyłącznie miejsce na podłodze oraz dostęp do urządzeń sanitarnych, nie zapewniamy materaców, zalecamy zabranie śpiworów. W szkole przez cały czas trwania imprezy czuwa ochrona. Ma ona bezwzględny zakaz wpuszczania osób nietrzeźwych. Zarówno cała szkoła, jak i poszczególne sale są zamykane. Tylko jedna osoba otrzymuje klucz do sali noclegowej grupy i tylko tej osobie ochrona otwiera salę. W jednej sali może być więcej niż jedna grupa – do pełnego wykorzystania przestrzeni.

Jest również możliwość spania we własnym obozie. W wybranych i ściśle określonych miejscach będzie możliwość zapalenia ogniska.

Organizator nie prowadzi rezerwacji noclegów w hotelach, domach noclegowych, agroturystykach itp. Polecamy stronę Praktyczne informacje – dojazd, noclegi, gastronomia gdzie można znaleźć dodatkowe informacje.

PRYSZNICE – są dostępne w pobliskim Zespole Szkół, gdzie organizowany jest bezpłatny nocleg (patrz wyżej).

TOALETY – w trakcie trwania imprezy będą dostępne na Zamku, w parku przed zamkiem obok placu zabaw oraz w okolicach Zamku i hipodromu (przenośne).

JEDZENIE – śniadania oraz obiady na ciepło, w formie zestawów, będą rozdawane w oznaczonym punkcie na podgrodziu zamkowym (w sąsiedztwie hipodromu). Zestawy można zabrać do obozów bądź zjeść na miejscu. W sobotę wieczorem organizowany jest grill integracyjny w podgrodziu oraz w MCDiS.

PARKING (niestrzeżony) – Autobusy, busy i samochody prosimy o pozostawienie na parkingu obok hipodromu i MCDiS (ul. Spółdzielcza). Parking obok zamku jest zarezerwowany dla gości hotelowych i prosimy z niego NIE korzystać. Dodatkowe informacje o możliwych parkingach na miejscu w Punkcie Informacyjnym.

OBÓZ – każda z grup rekonstrukcyjnych przygotowuje obóz we własnym zakresie. Wszelkie potrzeby (drewno na ognisko, słoma i inne) prosimy zgłaszać odpowiednio wcześniej. Woda pitna dostępna jest na Zamku i wokół niego w oznaczonych miejscach.

OCZEKIWANIA ORGANIZATORA – od grup rekonstrukcyjnych oczekujemy pomysłu na prezentację grupy oraz otwartości na publiczność i konkretnej pracy – opowiadania o epoce, posiadanym sprzęcie, cechach wyróżniających go od innych okresów, ciekawostkach, ewentualnych krótkich inscenizacji w obozach (prosimy o podanie ich proponowanych godzin do kwestionariusza grupy), a także czynnego zaangażowania oglądających – np. udostępnienia im broni do ręki, umożliwienia przymierzenia elementów umundurowania, strzelania z łuku, ewentualnie ładowania i strzału z broni czarnoprochowej itd. – w zależności od posiadanego przez grupę potencjału i pomysłowości. Do wybranych obozów dostarczymy dodatkowo sprzęt muzealny z osobą go ochraniającą. Ogólnie rzecz biorąc, zależy nam na pokazaniu rekonstrukcji historycznej jako pasji, do której warto się przyłączyć! W związku z tym mile widziane będą m.in. plakaty rekrutacyjne zachęcające do wstąpienia do Waszej grupy.

DEFILADA – w niedzielę prowadzimy defiladę grup rekonstrukcyjnych ulicami miasta. Grupy idą w porządku historycznym od najstarszej, w szyku charakterystycznym dla okresu, z rozwiniętymi sztandarami i muzyką (prosimy o zapewnienie muzyki we własnym zakresie), z posiadanymi pojazdami, na końcu kawaleria. Przejście grup zabezpieczane jest przez policję i straż miejską. Na ten czas miasto jest zamknięte dla ruchu kołowego. Z powodu ograniczeń związanych z zamknięciem miasta bezwzględnie przestrzegany będzie harmonogram czasowy podany poniżej.

  • 10.00 – odprawa oddziałów rekonstrukcyjnych w obozach, wymarsz grup do miejsca przygotowania defilady (proszę pozostawić własną ochronę obozu na czas defilady).
  • 10.30 – przygotowanie defilady w rejonie kościoła przy rynku (plac manewrowy i łąka za budynkami).
  • 11.00 – defilada grup rekonstrukcyjnych ulicami miasta: Piękną, Parkową, Zamkową, Spółdzielczą i dalej wejście na hipodrom.

Ostateczna pozycja grupy w kolumnie, czyli kto będzie szedł przed i kto za grupą, zostanie podana na miejscu podczas zbiórki (w miejscu przygotowania defilady w rejonie kościoła).

OKAZOWANIE WOJSKA WSZELAKIEGO – dawnymi wiekami przed wyprawą zarządzano Okazowanie albo inaczej Popis, na którym każdy żołnierz miał stanąć wraz z bronią i rynsztunkiem najokazalszym, by hetman mógł wojska przegląd uczynić, zaś pisarze pod chorągwie zacnych wojowników zapisać. Nawiązując do tej tradycji, na Zamku Królewskim w Niepołomicach urządzamy okazywanie wszelakich grup rekonstrukcyjnych, które dzisiaj działają w Rzeczypospolitej, by w jednym miejscu i czasie ukazać publiczności bogactwo i różnorodność rekonstrukcji historycznej. To czas na promocję pasji, jaką jest rekonstrukcja.

Bezpośrednim zakończeniem defilady jest wejście kolumny defiladowej na hipodrom pod Zamkiem. Tam, po rozwinięciu, odbierany jest raport – każda grupa z osobna przedstawiana jest publiczności. Prosimy o przygotowanie krótkiego (3 zdania) tekstu o grupie, który zostanie odczytany przez prowadzącego Okazowanie. Po prezentacji sugerujemy pozdrowienie publiczności (wystrzał, salut, okrzyk itp.). Po przedstawieniu wszystkich grup osoba odbierająca raport złoży raport obecnemu na miejscu przedstawicielowi władz RP, po czym grupy po wykonaniu zwrotu kolumną opuszczają hipodrom i prowadzą dalej pokazy wg programu.

OPIEKUN OBOZU vel OBOŹNY – funkcję tą pełnią koordynatorzy odpowiedzialni za grupy prezentujące daną epokę historyczną, wskazani w trakcie przyjęcia grupy w Biurze Imprezy. Będą oni obecni na miejscu przez cały czas trwania imprezy. Wskazują miejsce dla poszczególnych grup i pilnują porządku. Do nich należy kierować wszelkie sprawy techniczne związane z obozowaniem.

OSOBA ALARMOWA – w sytuacjach nagłych lub nietypowych i niezwiązanych z obozowaniem prosimy o kontakt z Punktem Informacyjnym bądź najbliższym przedstawicielem organizatorów. W razie wypadków wymagających interwencji medycznej, należy dzwonić na Pogotowie Ratunkowe w Niepołomicach pod numer 12 281 19 99 lub 112 oraz zawiadomić organizatorów. Mniejsze urazy mogą zostać opatrzone w Punkcie Informacyjnym.

INSCENIZACJE – miejsca inscenizacji będą rozmieszone dokoła Zamku. Prosimy o przestrzeganie ustalonych godzin pokazów i stawianie się grup w odpowiednim czasie, tak by uniknąć opóźnień i trzymać się ustalonego wcześniej harmonogramu.

TRENING NA HIPODROMIE – w zależności od potrzeb poszczególnych grup i wymagań konkretnych pokazów istnieje możliwość zorganizowania treningu przed pokazami w sobotę na hipodromie. Koordynatorem całości części rekonstrukcyjnej imprezy jest Jan Nałęcz i z nim prosimy ustalić możliwe godziny treningu.

FINANSE – jako organizator zapewniamy bezpłatny nocleg na zasadach wyżej opisanych oraz dwudniowe wyżywienie, w tym wieczorne spotkanie integracyjne przy grillu. Impreza jest „świętem” entuzjastów historii wojskowości, ma służyć promocji różnych pasji historycznych, w tym rekonstrukcji, w związku z tym, jak również z uwagi na jej wyjątkowy, przekrojowy charakter (na imprezie reprezentowane są wszystkie epoki historyczne) i rozmiary, nie przewidujemy żołdu. Dla grup mieszkających dalej lub przywożących sprzęt – w całości lub przynajmniej w części będziemy się starali zapewnić zwrot kosztów transportu, ale wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu ich przed rozpoczęciem imprezy.Koszty nieuzgodnione z organizatorem nie będą zwracane. Z przyczyn organizacyjnych (miejsca noclegowe i racje żywnościowe) wymagamy wcześniejszej dokładnej informacji o liczbie uczestników.

Wszelkie pytania prosimy przesyłać na adres kontakt@polachwaly.pl