Pola Chwały 2018

POLA CHWAŁY 2018

28-30 września 2018 Niepołomice, województwo małopolskie - www.niepolomice.eu

Pola Chwały to jedna z największych imprez historyczno-militarnych w Polsce. Jest organizowana przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata przy pomocy artystycznie wykonanych figur i modeli. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych i wziąć udział w zawodach modelarskich. W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone warsztaty taneczne, pokazy mody z dawnych epok oraz koncerty, będzie można wypożyczyć też  strój z różnych epok historycznych. Nie zabraknie specjalnych propozycji dla dzieci. Już od piątkowego poranka zapraszamy także na konferencję naukową.

Tegoroczne Pola Chwały są w szczególny sposób poświęcone Polsce. Najpierw w okresie średniowiecza, stąd wyjątkowo licznie będą reprezentowane grupy rekonstrukcyjne z tego okresu. Śpiewająco będziemy wspominali 250 lat Konfederacji Barskiej! Oczywistym tematem wiodącym będzie wreszcie odzyskanie niepodległości Polski przed 100 laty. Zapraszamy Państwa do szerokiego spojrzenia na naszą historię- pokażemy jak rodziła się  Polska, jak ją traciliśmy i jak ją odzyskaliśmy. Zapraszamy na wspólne spotkanie 28-30 września 2018 roku!