Pola Chwały 2021

24-26 września 2021 Niepołomice, województwo małopolskie – www.niepolomice.eu

Po rocznej, spowodowanej pandemią przerwie przystępujemy do organizacji kolejnych Pól Chwały licząc, że tym razem okoliczności okażą się łaskawsze. Dokładamy wszelkich starań, by impreza miała rozmach nie mniejszy niż poprzednie jej edycje, oczywiście z poszanowaniem wszystkich przepisów sanitarno-epidemiologicznych, które aktualnie będą obowiązywać.

Pola Chwały to jedna z największych imprez historyczno-militarnych w Polsce. Jest organizowana przez miłośników historii wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą, piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Co roku Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać barwny tłum żołnierzy i dam dawnych epok. Obozy wojskowe są rozstawione wokół Zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według okresów, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W Niepołomickim Zamku oraz sąsiadującym Muzeum Dźwięku i Słowa na specjalnych makietach są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata przy pomocy artystycznie wykonanych figur i modeli. W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone
warsztaty taneczne, pokazy dawnej mody oraz koncerty, będzie można wypożyczyć też strój z różnych epok historycznych. Nie zabraknie specjalnych propozycji dla dzieci. Już od czwartku zapraszamy także na konferencję naukową.

Wiodącym tematem tegorocznych Pól Chwały jest 400-lecie bitwy chocimskiej czy szerzej: wielkiej próby, przed którą stanęła w roku 1621 Rzeczpospolita Obojga Narodów, broniąc swych granic zarówno przed Imperium Osmańskim, jak i Szwedami. Szczególne miejsce przewidujemy zatem dla pokazów wojskowości XVII-wiecznej, w tym najsłynniejszej naszej ówczesnej formacji – husarii.

Zapraszamy – jak zawsze w ostatni weekend września w Niepołomicach.