Pola Chwały 2014

Pola Chwały 2014

Project Info

Project Description

Ostatni weekend września 2014 należał w Niepołomicach do miłośników historii i wojskowości. Tym razem gościć mogliśmy na dziewiątych już Otwartych Spotkaniach Wargamingowych Pola Chwały.

Piątek i sobotnie przedpołudnie nie napawały optymizmem – w strugach deszczu witaliśmy kolejne grupy, ale śmiałków do ich oglądania było niestety niewielu. Swoim trybem mogły toczyć się wykłady konferencyjne, warsztaty modelarskie, rozgrywki w zamku i Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa oraz zajęcia dla najmłodszych w sali kinowej MCDiS.
Na tradycyjne zawody strzeleckie, rekonstrukcyjne, czy oglądanie rozbitych obozowisk więcej chętnych pojawiło się w sobotnie popołudnie, kiedy ustał deszcz. A wtedy wszystko ruszyło ze zdwojoną energią. Żołnierze tradycyjnie opanowali Niepołomice, gimnazjaliści z Woli Batorskiej prowadzili Szkołę Rycerską i Szkołę Dam Dworu. A wieczorem odbył się koncert Jacka Kowalskiego i po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii naszych Pól Chwały Bal u Arcyksięcia, na dziedzińcu zamkowym. Zabawa pod przewodnictwem tancerzy z Cracovia Danza była wyśmienita. Mamy nadzieję, że bal wejdzie do stałego programu Pól Chwały.
Niedziela – jakby chciała wynagrodzić wcześniejsze dni – była jak na zamówienie, od rana świeciło słońce i nie było żadnych przeszkód, by realizować kolejne punkty programu. Odbyły się więc i przemarsz przez Niepołomice, i okazywanie wojsk wszelakich, i rekonstrukcje bitew na nie do końca doschniętym parkurze i w okolicach MCDiS.
A oprócz tego na zaproszenie organizatorów Stowarzyszenia Pola Chwały odpowiedziało wielu zainteresowanych, dzięki czemu rynek i uliczki Niepołomic wypełniły się ludźmi. Był pięknie, dlatego też nie było przeszkód, żeby zorganizować tradycyjny konkurs na najciekawsze zdjęcia z tej imprezy, na które można było głosować na profilu Miasta i Gminy Niepołomice na Facebooku.